Zemřel generál Stanislav Hlučka

Zemřel Generálmajor Stanislav Hlučka

Datum zveřejnění: 15.10.2008

 Ačkoli nikdy v našem muzeu Generálmajor Stanislav Hlučka nebyl, byl s ním spojen opravdu hodně. Nejen, že zde máme jeho osobní věci z RAF jako exponáty v části věnované našim letcům v zahraničním odboji, ale vždy našemu muzeu fandil a podporoval je a přál si, aby sem mohl někdy přijet. Nejprve zdravotní problémy jeho manželky, o kterou se staral a v posledních letech pak jeho vlastní zdravotní potíže, mu v tom zabránily.
Nezapomenu na krásné chvíle strávené po pražských hospodách ve společnosti dalších veteránů, jako byli Toník Vendl, Imra Lom a Hofča (Jaroslav Hofrichter), z nichž jen ten poslední jmenovaný je mezi námi.

Pan Generál Hlučka, nositel řádu T.G. Masaryka a mnoha vysokých čs i spojeneckých vyznamenání, veterán bojů nad Anglií, Francií a později i nad Slovenskem, Polskem a Moravskou Ostravou, pilot britských Spitfirů, i ruských Lavoček, autor min. tří sestřelů, uměl šířit dobrou náladu. A to nejen pro to, že se rád napil...

Nezapomenu na jeho "Wings-up!" - přípitek s připaženou rukou v pravém úhlu k tělu, který si přivezl z Anglie a který nás naučil.
Nezapomenu jak nám vypravoval o svých letech ve Spitfiru od 313. čs squadrony RAF nad Francii i o svém sestřelu Focke-Wulfa, ani to, jak se později pral se svou Lavočkou s červeně natřeným vrtulovým kuželem nad Slovenskem se skupinou Focke-Wulfů, nebo to, jak byl po roce 1948 zavřený v komunistické vyšetřovací cele, nebo jak se o mnoho dalších let poté konspiračně scházel s Tondou Vendlem v toníkově Mototechně, kde tento spolubojovník Gen. Hlučky těsně před důchodem působil...

Od našich veteránů RAF jsem kdysi dostal přezdívku – „Malej“. Asi by mi to od spolužáků na základce hodně vadilo. Tady ne. Je to přezdívka zděděná po Standovi Hlučkovi. On ji získal už za války a nesla se s ním až dosud.

Tak mám od Vás pane generále nejen kufr z Casablancy se starými bruslemi, letecké boty co jste s nimi létal v RAF i Slovenském povstání a palubní hodiny z Lavočky. Hlavně tu spoustu krásného času, povídání a fernetů, co jsem s Vámi mohl prožít a užít. A Vaše přátelství.

Díky za ně. Wings-up! Co víc můžu?

Honza Zdiarský

 


"Malej" jako příslušník RAF

 


 

Externí odkazy na články věnované gen. Hlučkovi

- Flying revue
- Kancelář prezidenta ČR
- účast v SNP

Zpravodajský server ČTK
vydáno: 15.10.2008

 Praha - Generálmajor Stanislav Hlučka, známý český stíhací pilot z druhé světové války, zemřel v noci na dnešek v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Informovalo o tom ministerstvo obrany. Muž, který létal u 313. stíhací perutě ve Velké Británii i v 1. československém stíhacím leteckém pluku v tehdejším Sovětském svazu, zemřel čtyři dny před svými 89. narozeninami.

Muž, který je nositelem řady státních vyznamenání, včetně britských, byl po komunistickém převratu v roce 1948 zatčen a odsouzen k jednomu roku vězení. Po propuštění z vězení se do armády nemohl vrátit a živil se manuální prací. V 60. letech byl rehabilitován, povýšen a v roce 1969 opět povolán do činné služby. Do výslužby odešel v roce 1976 v hodnosti plukovníka.

Hlučka se narodil v říjnu 1919. Studia na průmyslové škole nedokončil, protože se krátce po okupaci rozhodl pro odchod do zahraničního odboje.

Ilegálně uprchl přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko a Turecko do Francie, kde vstoupil do československé zahraniční armády. Po pádu Francie odjíždí se svými druhy do Velké Británie.

Válka pro něj začala v v květnu 1943, kdy byl přidělen na leteckou základnu Churchstanton v jižní Anglii k 313. československé stíhací peruti. Hlučka byl jedním z pilotů, kteří se důvěrně seznámili s legendární stíhačkou spitfire.

Byl mezi dobrovolníky, kteří v únoru 1944 odjeli z Británie do Sovětského svazu a pod velitelem Františkem Fajtlem bojovali v 1. československém stíhacím leteckého pluku. Od září 1944 jednotka na Slovensku za povstání operovala v týlu nepřítele. Po zhroucení povstání se letci vrátili do SSSR.

Po roce 1989 se Hlučka podílel na rehabilitačním řízení letců protiprávně postižených komunistickým režimem. Od roku 1992 byl předsedou Sdružení zahraničních letců 1939-1945.

V roce 1991 jej prezident republiky Václav Havel vyznamenal Řádem Milana Rastislava Štefánka III. třídy a v roce 2005 prezident Václav Klaus Řádem T. G. Masaryka I. třídy.

Autor: ČTK