Obec Kovářská

 

KOVÁŘSKÁ (Schmiedeberg)
(okres Chomutov, Česká republika)

Příjemná horská obec na vrcholcích Krušných hor (Erzgebirge), v blízkosti vrcholu Klínovec (1244 m.n.m.). První zmínky o obci pocházejí z období středověku, kdy byla regionálním centrem těžby kovů a jejich zpracování. Více do historie vstoupila v roce 1641, během "Švédských válek", kdy došlo poblíž obce k velkému boji mezi švédskými a rakouskými vojsky. V roce 1883 obec získala svůj vlastní emblém se symbolem vypalovací vápenné věže uprostřed. Obyvatelstvo této oblasti bylo převážně německé, proto si obec dlouho podržela svůj původní název Schmiedeberg. Celá oblast byla již odedávna součástí Českého království, takže se po roce 1918 stala i součástí Československa. obec byla důležitou součástí Krušnohoří. Díky zradě západních spojenců byla oblast jako součást "Sudet" v roce 1938 odtržena a stala se součástí Německa. Menšinové české obyvatelstvo bylo nuceno obec opustit. Bohužel situace se opakovakla i v roce 1945, kdy byla naopak věšina německého obyvatelstva nuceně odsunuta do Německa. Od roku 1947 má obec svůj český název Kovářská.


Obec se rozkládá v horském údolí Černé vody mezi vrchy Špičák,
Kamenný a Přísečnickou horou.

Počet obyvatel se v současnosti pohybuje okolo 1400, průměrný věk
je 36 let.

 

Kovářská je nejkrásnější v období přechodu léta a podzimu...

Během několika posledních let prošla tvář obce mnoha změnami. V Kovářské je mj. několik hotelů a penzionů. Na dobré úrovni je lokální i mezinárodní turistika a relativně prosperující je střední podnikání.

Náměstí v Kovářské, s pohledem na budovu obecního úřadu. V pozadí kostel Sv. Michaela


Návštěvníky Kovářské můžeme pozvat nejen k prohlídce Muzea letecké bitvy nad Krušnohořím 11.9.1944, nabídnout můžeme také procházky nádhernou krajinou, navštívit středověkou vápenku s oblastí vzácných vysoce chráněných rostlin. Fytocenologicky jsou cennými také lokality rašelinišť Kieferheide východně a jihovýchodně od Kovářské

V blízké obci Měděnec můžete navštívít středověký důl "Maria Hilfe", město Vejprty může nabídnout známou sochařskou "Galerii H" organizující mezinárodní sochařská sympózia, nebo muzeum a přírodní rezervaci na Božím Daru.

Památník švédským vojákům, které podle legendy zavedl do bažin místní sedlák, aby Kovářskou uchránil před jejich ničivým nájezdem. Památník vybudoval na začátku 20. století prvorepublikový úspěšný podnikatel Julius Kalla.

Poutníci po Krušných horách mohou navštívit také Přísečnickou přehradu rozkládající se v údolí bývalého krásného města.

Takový je pohled na Kovářskou v zimě. Uprostřed obrázku můžete vidět základní školu Sgt. J.C. Kluttze, na kterou během letecké bitvy 11.9.1944 dopadla zadní část B-17G Lt. Trommera

Sportovní jednota Jiskra Kovářská, včetně fotbalového, lyžařského a velmi úspěšného kuželkářského oddílu, reprezentuje obec daleko za hranicemi regionu. V obci velmi úspěšně působí také dětský turistický oddíl TOM Stopaři pro život v přírodě, pěší turistiku a ochranu přirody.

Ruiny mnoho století staré uhelné kolny patřící k bývalé kovárně v centru obce.

Během léta můžete v okolí Kovářské využít mnoho cykloturistických tras, které jou napojeny na obdobné trasy na německé straně hranice, při užití hraničních přechodů pro pěší. (Vejprty-Bärenstein, Černý Potok-Johstadt a Loučná-Oberwiesenthal). V zimě se nabízejí běžkařské trasy a sjezdovky na stráních Klínovce.

Jiný krásný pohled na Kovářskou. V pozadí vrch Fichtelberg v Německu. Dnes už se ani nechce věřit, že přímo na této obloze probíhala v poledne 11. září 1944 neskutečně drastická a dramatická letecká bitva...

 

 

Kontakt:
Obecní úřad Kovářská
Nám. J. Švermy
431 86 Kovářská
Czech Republic

tel.: 474396101, 474396180
fax: 474396180
e-mail: ou.kovarska@volny.cz

www.kovarska.cz